PSG??? - Trachyaretaon sp. "North Luzon"
(2009)

Podčeleď Obriimnae
Rozšíření Filipíny - Severní Luzon (od místa nálezu má i prozatimní název)
Vzhled Bezkřídlá mohutnější strašilka s atraktivním vzhledem.
samička Až 8cm, základní barva je tmavá čokoládová s výraznou příměsí černé, jiných odstínů hnědé a v některých případech i zelené. Celé tělo pokrývají trny, nejvýrazněji na středu těla.
  sameček Zatím nebyl objeven ani v přírodě, ale neznamená to, že neexistuje - stejně jako u PSG195 Sungaya inexpectata, kde byl objeven o několik let později než partenogenetická populace.
Potrava Listy ostružiníku, maliníku, jahodníku, břečťanu a mnoha dalších rostlin... Jen je potřeba dát na jaře pozor na velmi mladé listy ostružiníku, které strašilky nepřijímají moc ochotně.
Rozmnožování Partenogeneticky
vajíčka Až 4x2mm, tmavohnědé velmi se podobají vajíčkům druhu Trachyretaon sp. "Negros", proto je nutné chovat tyto druhy odděleně. Samičky je začínají klást asi měsíc po posledním dospělostním svleku, až když jsou zaplněné.
inkubační doba 3-5 měsíců v závislosti na teplotě (20-25°C), osvědčila se inkubace na mírně vlhkém vermikulitu nebo lignocelu.
nymfy Jejich vzhled je typický pro čeleď Obriminae, proto je nutné je chovat odděleně od ostatních druhů této čeledi. Nymfy jsou si totiž velice podobné a lze je velmi těžko odlišit i v prvních stádiích. Nymfy jsou jinak zbarveny velmi variabilně v různých odstínech hnědě a zelené. Vývoj do dospělosti je asi 6 měsíců v závislosti na teplotě.
Chov  

Pro tento druh je vhodné vlhké terárium na výšku alespoň 30 - 40cm, pro nymfy stačí menší plastové nádoby. Rosit alespoň obden. Důležité je rosit pravidelně hlavně v období kladení vajec. Do terária je vhodné umístit různé větve nebo kus kůry. Je také potřeba do terária umístit alespoň nějakou misku s vlhkou rašelinou nebo lignocelem, aby měli samičky kam klást, pokud nemáme substrát jako podklad v teráriu (Jinak postačí kuchyňské utěrky). Vajíčka je možné pravidelně vybírat do inkubátoru (kvůli plísni), ale dobré výsledky jsou i s ponecháním vajíček v teráriu, za předpokladu dostatečné vlhkosti insektária. Procento líhnivosti je poměrně vysoké a některá vajíčka se vylíhnou i v suším prostředí.

Tento druh byl objeven a odchován poprvé v roce 2008 Davem Navarrem z Filipín od kterého se dostal k Brunovi Kneubühlerovi, který jej jako první odchoval mimo Filipíny. Od něj se postupně rozšířil mezi ostatní chovatele. Taxonomie tohoto druhu je zatím nejasná takže je prozatímně označen "North Luzon" podle místa nálezu.

© 2001-2011