PSG??? - Trachyaretaon sp. "Negros"
(Bruno Kneubühler)

Podčeleď Obriimnae
Rozšíření Filipíny - pohoří North Negros
Vzhled Bezkřídlá bisexuální strašilka s výrazným pohlavním dimorfismem.
samička Až 8 cm, barva je v odstínech zelené a hnědé, někdy i s černými znaky a výraznou jablkově zelenou skvrnou na zadní části těla. Barevná variabilita je poměrně velká, některé samice jsou skoro celé hnědé, jiné naopak zelené, ale nejhezčí jsou barevné kombinace s mramorovou kresbou. Tvar těla stejný jako u PSG 255 jen je menší a trnitější hlavně na středu těla.
  sameček Až 6 cm, subtilnější než samička. Základní barva je hnědá, ale jako u samiček i u samečků se občas vyskytnou zelené tóny. Někteří samečci mají přes celá záda jablkově zelený pruh. Je také trnitý, hlavně na středu těla.
Potrava Listy ostružiníku, maliníku, jahodníku, břečťanu, buku a mnoha dalších rostlin i když dávají přednost ostružině. Jen velmi čerstvé listy na jaře nepřijímají a proto je potřeba mít v zásobě místa kde vydrží ostružiník až do jara. Bývá to velmi často hlouběji do lesa na severním svahu.
Rozmnožování Pohlavně i partenogeneticky, samečkové se většinu času vozí na zádech samiček a příležitostně se s nimi páří.
vajíčka Až 4mm, šedohnědé velmi se podobají vajíčkům druhů Trachyaretaon sp. "North Luzon"a T.sp."Aurora", ale jsou menší a mají trochu jinou barvu - na jednom konci jsou o něco tmavší. POZOR!!! Tyto druhy chovat raději odděleně, začátečníci nedokážou jejich vajíčka oddělit. Samičky je začínají klást asi měsíc po posledním dospělostním svleku až když jsou zaplněné.
inkubační doba 3-5 měsíců v závislosti na teplotě (20-25°C), osvědčila se inkubace na mírně vlhkém vermikulitu nebo v lignocelu.
nymfy Líhnou se asi po měsících. Jejich vzhled je typický pro čeleď Obriminae, proto je nutné je chovat odděleně od ostatních druhů této čeledi. Nymfy jsou si totiž velice podobné a lze je velmi těžko odlišit i v prvních stádiích. Pohlaví lze snadno rozlišit již od 2-3 svleku, podle zakončení zadečku. Nymfy jsou jinak zbarveny velmi variabilně převážně v různých odstínech zelené a hnědé, jsou ostnité už od prvního svleku. Vývoj do dospělosti je 4-6 měsíců v závislosti na teplotě.
Chov  

Pro tento druh je vhodné vlhké terárium na výšku alespoň 30 - 40 cm. Rosit alespoň obden. Důležité je rosit pravidelně hlavně v období kladení vajec, protože samičky tohoto druhu jsou poměrně náchylné na dehydrataci. Do terária je vhodné umístit různé větve nebo kus kůry. Je také potřeba do terária umístit alespoň nějakou misku s vlhkou rašelinou nebo lignocelem, aby měli samičky kam klást, pokud nemáme substrát jako podklad v teráriu (Jinak postačí kuchyňské utěrky). Vajíčka je možné pravidelně vybírat do inkubátoru (kvůli plísni), ale dobré výsledky jsou i s ponecháním vajíček v teráriu, za předpokladu dostatečné vlhkosti insektária. Procento líhnivosti je poměrně vysoké a některá vajíčka se vylíhnou i v suším prostředí. Tento druh přibyl do chovu teprve nedávno, v květnu 2008 je objevil Jeffebeck Arimas v pohoří North Negros, na sopečných svazích hor Mt. Kanlaon a Mt. Mandalagan. První odchov se zdařil Bruno Kneubühlerovi ze Švýcarska v roce 2009 a od něj se tento druh začal rozšiřovat k ostatním chovatelům. Taxonomie tohoto druhu je zatím celkem nejasná a v současné době probíhá jeho revize. Prozatím byl označen jménem T. sp. "Negros" aby nedocházelo k záměnám v chovu.

© 2001-2011