PSG38 - Dares validispinus
(Stal 1875)

 
Podčeleď Dataminae
Rozšíření Borneo - oblast Sarawak
Vzhled Miniaturní, bezkřídlá, bisexuální strašilka se zřetelným pohlavním dimorfismem.
samička Délka až 5 cm, ale jsou většinou do 4,5cm. Zbarvení je v různých odstínech hnědé. Zadeček je rozšířen podobně jako u Pylaemenes guangxiensis, ale působí - zvláště po zaplnění vajíčky mohutnějším dojmem. Povrch těla je spíše hrubší, jakoby zvrásněný, tykadla jsou vůči tělu poměrně krátká.
  sameček Subtilnější než samička, délka okolo 4cm. Základní zbarvení je hnědé, prostřední část může být hodně světlá s tmavší, skoro až černou kresbou. Sameček je také oproti samičce více otrněný, podobný samečkům Epidares nolimetangere, trny ani zbarvení ale nejsou tak výrazné. Tykadla delší než u samiček.
Potrava Listy ostružiníku, maliníku, dubu a růže
Rozmnožování Pohlavně, páření probíhá většinou skrytě, ale sameček se zdržuje v přítomnosti samičky.
vajíčka Asi 3mm dlouhá, kulatá, jsou zbarvena hnědě a opatřena chloupky. Víčko je poměrně velké. Samička je klade do substrátu, obvykle 2-3 týdně.
inkubační doba 3-5 měsíců v závislosti na teplotě, vajíčka nevybíráme, necháme je v substrátu, kde se vylíhnou i bez naší pomoci.
nymfy Po vylíhnutí připomínají nymfy Pylaemenes guangxiensis. Vývoj do dospělosti trvá 6-12 měsíců v závislosti na teplotě.
Chov  

Pro tento miniaturní druh postačuje vlhké terárium (rosit minimálně obden) na výšku alespoň 20cm, na dně s vlhkým substrátem, nejlépe lignocelem či rašelinou do kterého samičky kladou vajíčka. Substrát by měl zůstat neustále vlhký, ne mokrý aby vajíčka neplesnivěla, protože je lépe když se vajíčka nevybírají a nechají se vylíhnout přímo v insektáriu. Vzhledem k podobnosti s vajíčky či nymfami jiných malých druhů (Epidares, Dares, Pylaemenes) je lépe chovat tyto druhy odděleně což by vzhledem k jejich velikosti neměl být problém, bohatě jim totiž vyhovuje plastová dóza o obsahu 5,7l prodávaná na terarijních burzách. Do terária je vhodné přidat také kus kůry, zvláště dospělé samičky na ní tráví mnoho času. Při výměně potravy je nutné dávat pozor, abychom nevyhodili malé nymfy, které se převážně schovávají na spodu listu či přitisknuté ke stonku. Toto chování se odvíjí od jejich života v přírodě, žijí totiž většinou v nejnižším patře lesa, kde mají potravu a blízko k zemi, kam kladou vajíčka, či se schovávají v kůře stromů, aby se ukryly před případnými predátory.
Tento druh je v českých chovech již stálicí, ale vzhledem k malé produkci vajec a delšímu vývoji není masově rozšířen. Jako ostatní miniaturní druhy je poměrně dlouhověký, samice žije až dva roky, sameček většinou méně.

(zpracoval Marek Nohejl)



800x600  1024x768

Nymfa po prvním svleku

800x600  1024x768

Dospělá samička
800x600  1024x768

Dospělá samička

800x600  1024x768

Dospělý pár (samička vlevo)

800x600  1024x768

Dospělý sameček
800x600  1024x768

Dospělý sameček

 


© 2001-2012