PSG301 – Brasidas foveolatus
synonymum Euobrimus atherura

(Rehn & Rehn, 1938)

Podčeleď Obriminae
Rozšíření Filipíny – ostrov Mindanao
Vzhled Bezkřídlá, robustnější bisexuální strašilka se zřetelným pohlavním dimorfismem.
samička Jsou až 9cm dlouhé, vzhledem podobná ostatním druhům Brasidas. Celé tělo je mírně otrněné, zbarvení je velmi variabilní a dá se říci, že ani dva jedinci nejsou stejní. Zbarvení je směsicí hnědých a zelených barev, některé samice mají i bílé nebo naopak černé znaky. Na osmém segmentu zadečku jsou téměř vždy 2 černé skvrny, také na břišní straně těla jsou 2 černé skvrny.
  sameček Menší než samička, až 6cm dlouhý. Zbarvení je uniformnější než u samiček a téměř vždy je hnědý, je také daleko méně otrněný.
Potrava Listy ostružiníku, maliníku a růže, někteří jedinci přijímají i listy břečťanu.
Rozmnožování Pohlavně, ale možná je i partenogeneze.
vajíčka Dlouhá 6 mm, šedá s mikropylární ploškou, typická pro rod Brasidas. Samice je klade do půdy kladélkem.
inkubační doba 4-6 měsíců při pokojové teplotě. Vajíčka by měla být ve zahrabána ve vlhkém substrátu(rašelina, lignocel…) v hloubce 1-2cm. Vzhledem k vlhkostním nárokům se vylíhnou i v teráriu bez potřeby vajíčka vybírat.
nymfy Při vylíhnutí mají asi nymfy okolo 2cm a jsou tmavě hnědé, u starších nymf je zbarvení poměrně proměnlivé - jde o směs zelených a hnědých odstínů, samice připomínají dospělce. Shlukují se např. pod kůrou a při její absenci klidně i mezi stěnu terária a nádobou na kladení. Pohlaví jde spolehlivě rozlišit po třetím svleku, kdy je samci vidět základ pářícího aparátu. Vývoj do dospělosti trvá 4-5 měsíců v závislosti na teplotě.
Chov  

Tento druh má podobné nároky na vlhkost jako Sungaya inexpectata, pocházející také z Filipín. Insektárium by mělo proto mít vyšší vzdušnou vlhkost, ale zároveň by mělo být dobře odvětrávané, aby nedocházelo ke kondenzaci vody na stěnách a tak zbytečnému předčasnému úhynu zejména malých nymf. Při dodržení vlhkostních podmínek je to nenáročný druh, který mohu vřele každému doporučit.

Obsahově zpracoval: Marek Nohejl


© 2001-2013