PSG290 - Necroscia annulipes
(Gray 1835)
synonymum Necroscia pictipes,Phasma annulipes, Platycrania annulipes

Podčeleď Necrosciinae
Rozšíření Malajsie
Vzhled Okřídlený, nádherně zbarvený druh. Obě pohlaví jsou si velmi podobná, rozdíl je ve velikosti.
samička max. délka - 9 cm
Základní zbarvení je zářivě zelené. Při složených křídlech se přes celé tělo táhne světle hnědý pruh. Na bázi křídel je modrý černě ohraničený trojúhelník se žlutou skvrnou u vrcholu směřujícího k zadečku. Nohy jsou žluté, přední dva pára s černými skvrnami. Hlava je žlutá s podélnými černými pruhy, oči zelené. Tykadla jsou velmi dlouhá tmavá se žlutými skvrnami. Spodní část těla je růžovočervená. Tuto barvu mají také křídla při roztažení. Na konci zadečku jsou dva přívěsky.
  sameček max. délka - 7 cm
Vzhled totožný se samičkou, je jen menší a subtilnější.
Potrava V chovech přijímá listy ptačího zobu a šeříku. V přírodě přijímá listy skořicovníku a jiných druhů rodu Cinnamomum
Rozmnožování pohlavně
vajíčka Protáhlá, 6,5-7 mm dlouhá, světlé barvy na konci zašpičatělá.
inkubační doba 5 měsíců
nymfy Líhnou se asi 2 cm velké, zářivě zelené a tuto barvu mají až do posledního svleku. Vývoj do dospělosti trvá asi 6-7 měsíců.
Chov  

Při správně vlhkosti a dostatku čerstvé potravy je tento druh lehce chovatelný. Pro chov nymf se hodí plastové nádoby, protože vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, kterou v pozdějších stádiích snížíme. Dospělci vyžadují více odvětrávané insektárium, jehož ideální výška je 30 cm.

U těchto strašilek se vyvinulo specifické kladení vajíček, kdy samička zapichuje vajíčka do měkkého podkladu. V chovu je nejlepší využít kuchyňské papírové utěrky, do které samičky ochotně kladou. Vajíčka je lepší vybírat a inkubovat na vlhkém vermikulitu. Zamezí se tím vzniku plísní.

Další zajímavostí jsou u těchto barevných strašilek antipredační mechanismy. Už samo zářivé zbarvení odrazuje případné predátory. Pokud se predátor zářivého zbarvení nevyleká, má tato strašilka další účinný prostředek ochrany - únik. Velmi dobře totiž létá (pozor při výměně potravy). Při startu roztáhne svá červená křídla, čímž zmate predátora, který než se vzpamatuje, je strašilka pryč. Pokud se predátorovi podaří strašilku chytit, vypustí na něj odpudivou látku ze speciálních žláz. Tato látka ale není tak výrazná jako například u druhu Peruphasma schultei.

Tato strašilka si díky svému atraktivnímu vzhledu a snadnému chovu jistě brzy rozšíří mezi chovateli. Zatím je to ale novinka v českých i evropských chovech, ve kterých se vyskytuje přibližně od roku 2007. Při pořízení je proto zatím nutno počítat s vyšší cenou.

Obsahově zpracoval: Marek Nohejl


535x800  685x1024

Dospělá samice Necroscia annulipes

535x800  685x1024

Detail samičky Necroscia annulipes
535x800  685x1024

Dospělá samička

535x800  685x1024

Samička s vajíčkem - detail

535x800  685x1024

Dospělý pár Necroscia annulipes

535x800  685x1024

Dospělý samec Necroscia annulipes

 


© 2001-2009