PSG285 - Hemiplasta falcata
synonymum Sipyloidea falcata
(Redtenbacher, 1908)

Podčeleď Necrosciinae
Rozšíření Indonésie - Sulawesi
Vzhled

Okřídlený, bisexuální okřídlený druh s velmi výrazným pohlavním dimorfismem.

samička Až 8,5cm dlouhá, je masivnější než samec a oproti němu není letuschopná. Barva je zelená, křídla jsou kratší než tělo, hlava a nohy jsou fialovohnědé. Na konci zadečku je výrazné kladélko, kterým klade vajíčka do podkladu, klouby na nohou jsou černé.
  sameček 5,5cm dlouhý, modrozelený s šedými křídly s žlutooranžovou hranou. Velmi dobře léta na což je nutné dát pozor při výměně potravy.
Potrava Třezalka, další chovatelé uvádějí dub a eukalyptus. Třezalka je nejlepší náhradní potrava, nejvíce se osvědčil zahradní kultivar „Hidcote“. Tento kultivar přijímají dobře už i čerstvě vylíhlé nymfy. Nejlépe je si ho pěstovat na zahradě, kde ho vysadíme na závětrném místě, abychom přes celou zimu minimalizovali ztráty. Dobré je také na podzim ohnout rostliny a přikrýt chvojím, pokud nenapadne sníh.
Rozmnožování Pohlavně, samci se se samicemi často páří, dokonce na nich i většinu času vozí.
vajíčka Jsou šedá, 5mm dlouhá, samice je kladélkem zapichují do podkladu. Jako podklad se osvědčily papírové utěrky, ze kterých jdou poměrně dobře vybírat. Po zaplnění vajíčky samička poměrně ztloustne.
inkubační doba Velmi krátká, jen asi 6 týdnů což je potřeba brát v potaz při posílání vajíček ostatním chovatelům. Líhnivost je velmi vysoká.
nymfy Jejich vzhled je velmi zajímavý, jsou jemné, světlé se strakatými nohami a tykadly, později mramorování bledne. Svlek před dospělostí jsou zelené.
Chov   Pro tento druh se hodí plastové terárium s nejlépe každodenním rosením pro vyšší vlhkost kterou tento druh potřebuje. Na dno jako podklad několik vrstev papírových kuchyňských ubrousků pro kladení vajíček.

Tento druh má velmi rychlý vývoj oproti běžně chovaným druhů. Při manipulaci je potřeba dát pozor na jejich „jankovitost“, kdy se snaží spadnout a při nešetrné manipulaci dochází k autotomii. Samečci velmi dobře létají a je potřeba dát pozor na jejich únik.

Přivezl ho Daniel Dupont a původně byl distribuován pod mylným označení Rhamposipyloidea sp. „Sulawesi“ a určen až Frankem Hennemannem a Nicolasem Cliquennoisem.

Obsahově zpracoval: Marek Nohejl
© 2001-2015