PSG262 - Stheneboea repudiosa
(Stäl 1875)
synonymum Prisomera repudiosa (Brock 1995)

Podčeleď Lonchodinae
Rozšíření Západní Malajsie - Tapah Hills. Tyto strašilky byly několikrát dovezeny v průběhu posledních let z přírody. Má populace pochází od Dánského chovatele Finna Hybela.
Vzhled Bezkřídlá,trnitá bisexuální pakobylka s výrazným pohlavním dimorfismem.
samička Velmi trnitá, 7-7,5cm dlouhá. Barva světle hnědá s tmavohnědými až černými skvrnami např. za hlavou. Trny na hrudi jsou pokryty jemnými chloupky. Tykadla jsou dlouhá téměř jako přední nohy.
  sameček Také trnitý, délka 6-6,3cm. Horní část těla je tmavě hnědá, na bocích světlá, klouby na nohou jsou načervenale hnědé. Tykadla delší než přední končetiny.
Potrava Všechna vývojová stádia přijímají ostružiník, i když mladé nymfy budou preferovat kapradiny. Z dalších rostlin přijímají listy růže a maliníku. Díky pomalejšímu růstu také přijímají poměrně méně potravy oproti jiným druhům pakobylek.
Rozmnožování Pohlavně, páření netrvá dlouho jako u jiných druhů, které se páří téměř nepřetržitě. Po několika hodinách se samec odpojí a páří zase až za nějakou dobu.
vajíčka Plochá, 5x2mm, světle šedohnědá, nepravidelně vykrojená. Samičky začínají klást 4-5 týdnů po dospělostním svleku, 1 vejce/den. Vajíčka vypouštějí volně na zem a není jich oproti jiným pakobylkám mnoho.
inkubační doba Inkubace na vlhkém vermikulitu 4-5 měsíců při teplotě 18-25C.
nymfy Světle hnědé, poměrně subtilní. Růst do dospělosti je poměrně pomalý - sameček 7, samička 8 měsíců.
Chov  

Snadný, vyhovuje vzdušné, ale vlhké insektárium s každodenním rosením. Ideální výška je 30cm a jako podklad vyhovují kuchyňské utěrky. Tento druh strašilek je v dospělosti poměrně pevný, a vzhledem k tomu snese i méně opatrné zacházení například od dětí, což končí u jiných druhů strašilek odlomenou končetinou. Ač je tento druh chovatelsky nenáročný a vzhledově atraktivní není ještě ani v zahraničních chovech tolik rozšířen. Těžko říci zda je to způsobeno pomalým vývojem či malým množstvím vajíček, doufejme že se tento na české poměry nový druh brzy rozšíří mezi ostatní chovatele.

Obsahově zpracoval: Marek Nohejl


600x900

Dospělý pár Stheneboea repudiosa

600x900

Dospělý sameček Stheneboea repudiosa   
600x900

Dospělá samička Stheneboea repudiosa

 


© 2001-2010