PSG175 - Diesbachia tamyris
synonymum Cyphocrania tamyris, Sosibia tamyris, Centrophasma infernale
(Westwood, 1859)

Podčeleď Necrosciinae
Rozšíření Malajsie - tento druh je v kultuře již delší čas, ale v poslední době byly uskutečněny nové importy pro osvěžení krve.
Vzhled

okřídlená bisexuální pakobylka

samička Délka těla až 11cm s mnoha trny na hrudi. Základní barva je v odstínech hnědé, od hlavy po křídla se táhne na bocích světlý pruh. Křídla jsou černo – růžová, samice je v ohrožení roztahuje. Létá velmi sporadicky, po zaplnění vajíčky vlastně vůbec.
  sameček Až 9 cm, stejné zbarvení jako samice, jen subtilnější. Daleko letuschopnější než samičky, v ohrožení spíše odletí než by roztahoval křídla.
Potrava Univerzální ostružiník dobře přijímají jak nymfy, tak dospělci. Lepší jsou druhy ostružiníku s hladkými listy bez chloupků na spodu listu.
Rozmnožování pohlavně
vajíčka Kuželovitá, tmavě hnědá, s hrubou strukturou - 6 mm dlouhá. Samičky je 2 měsíce po posledním svleku zapichují do škvír v kůře – je dobré umístit do terária rozpraskanou kůru. Pokud nemají kůru, kladou vajíčka do substrátu.
inkubační doba Při teplotě 22 - 25°C trvá 5 měsíců.
nymfy Líhnou se asi 2 cm velké zelené nymfy. Později jsou šedozelené až do posledního svleku. Že se chystá poslední svlek poznáme podle zrůžovění základu křídel. Samci dospívají po 4,5 měsících, samice po 5 měsících.
Chov   Chov tohoto druhu není náročný. Osvědčil se chov v celoskleněném insektáriu nebo v plastovém boxu - rozměr alespoň 40 cm na výšku. Pokud budete mít na dně substrát, budou se nymfy líhnout přímo v teráriu a nepotřebujete vajíčka vybírat. Do terária je vhodné umístit rozpraskanou kůru pro kladení vajíček.

Obsahově zpracoval: Marek Nohejl




© 2001-2014