PSG297 - Hypocyrtus vittatus
(Westwood 1859)

Podčeleď Cladomorphinae
Rozšíření Mexico - Vera Cruz, San Andreas Tuxtlas
Vzhled Bezkřídlá bisexuální strašilka s výrazným pohlavním dimorfismem. Obě pohlaví mají malá mikrokřídla, která mohou v rozrušení rozevřít.
samička Délka okolo 9 cm, barva je v různých odstínech hnědé, existují i hnědobílé barevné varianty. Zvláště atraktivní je kombinace bílé a hnědočerné, nebo hnědooranžové. Po zaplnění vajíčky vynikne její mohutnost vůči samečkovi. Na konci zadečku má mírné rozšíření a po těle malé ostny.
  sameček Délka mezi 6 a 7 cm, subtilnější, většinou světle hnědý.
Potrava Tento druh je poměrně polyfágní, živí se listy ostružiníku, maliníku, dubu, růže, břečťanu, třezalky, jahodníku, rybízu, třešně, švestky, jeřábu, hlohu, buku, lísky, skalníku, vína, ptačího zobu a mnoha dalších rostlin. Ne všichni jedinci přijímají všechny tyto rostliny a je proto nutné experimentovat. Ostružinu ale dle zkušeností přijímají všechny velmi dobře. Na svou velikost spořádají hlavně v dospělosti velké množství potravy. Nádobku ve které jsou živné rostliny je nutné dobře utěsnit, jelikož se mohou mladé nymfy utopit při hledání úkrytu.
Rozmnožování pohlavně
vajíčka Podobají se vajíčkům druhu Lamponius guerini, jsou také hnědá, ale o něco podlouhlejší, 4 mm dlouhá a vroubkování je daleko hrubší. To je zapříčiněno třásnitými lištami, které mají i vajíčka Phyllium sp., jen jsou kratší a hustěji rozmístěné. Množství které samičky nakladou je docela velké, podobně jako u L.guerini. Měsíc trvá než se samičky zaplní a začnou klást, vajíčka kladou volně.
inkubační doba 4-6 měsíců v závislosti na teplotě (20-25 C), osvědčila se inkubace na mírně vlhkém vermikulitu.
nymfy Líhnou se asi 2cm dlouhé, tmavě hnědé, oproti Lamponius guerini hubenější. Po rozkrmení se barva změní na světle hnědou. Vývoj do dospělosti je poměrně dlouhý, při nižší teplotě může trvat i rok.
Chov  

Terárium by mělo mít na výšku 30-40cm, s dostatečným větráním. Vlhkost by měla být okolo 70%. Někteří zahraniční chovatelé doporučují jako podklad použít substrát (lignocel, rašelina…) pro zvýšení vlhkosti. Mě se osvědčily kuchyňské utěrky a každodenní rosení. Strašilky rády pijí kapky vody ze stěn terária a listů. Je možné dát na dno misku s vodou a malými kamínky, aby se mohli napít, ale neutopili se, podobně jako u E. calcarata. Osvětlení vzhledem k tomu, že je to druh s noční aktivitou není třeba. Teplotní optimum je 25-30 C, postačuje i 20-22 C ale prodlouží se vývoj. K dalšímu důležitému vybavení terária by měli patřit kusy kůry za kterými ochotně hledají ve dne úkryt. Délka života dospělých samiček může být při optimálních podmínkách rok, obvykle ale méně, samečkové žijí kratší dobu, obvykle 3-5 měsíců.


600x900

Dospělá samice Hypocyrtus vittatus


© 2001-2010