PSG25 - Phobaeticus serratipes
(Gray 1835)

Podčeleď Phasmatinae
Rozšíření Západní Malajsie
Vzhled Je největším druhem hmyzu na světě.
samička

max.délka - největší zaznamenaná délka je 27,5 cm. V chovech dosahují 23-25 cm, S nataženými nohami může mít i 55 cm.
barva - od hnědé po zelenou, v 3. a 4. svleku mají samičí nymfy na hlavě bílou skvrnu.
Bezkřídlá, mnohem masivnější než samec.
Na předposledním zadečkovém segmentu má dva malé zahnuté trny, asi 3-5 mm dlouhé. Průměr těla při plném zaplnění vajíčky je 1-2 cm. Na nohách má poměrně výrazné pilování, kterého se však nemusíme bát. Tykadla jsou krátké. Samice žije asi 5-10 měsíců.

  sameček Délka - 15-17cm
barva - většinou zelený, hnědá křídla asi 3-3,5 cm dlouhá, sahají na třetí zadečkový článek. Pilovité ostny na nohách jsou černé. Tykadla jsou 8 cm dlouhá. Délka života je 4-5 měsíců.
Potrava listy ostružiníku, maliníku, Kvajáva, dub, růže, v přírodě pak Macaranga konifera (Pryšcovité)
Rozmnožování Pohlavně i partenogeneticky
vajíčka délka 5 mm, žlutohnědé, samice jich naklade přes 100
inkubační doba 5 měsíců
nymfy Délka těla líhnoucích se nymf je 3 cm, ale díky délce nohou působí masivněji. Barva je hnědozelená s barevnými pruhy na nohou. Jsou velmi křehké. Vývoj do dospělosti je 5-6 měsíců.
Chov   Tento druh vyžaduje vysoké insektárium. Minimální výška by měla být 80 cm, ale vyšší je lepší. Měl by v něm být dostatečný prostor pro svlékání, tzn. že ostružiny umístíme někde u stěny. Neměly by vyplňovat prostor. Může se totiž stát, že se strašilka do nich zaplete a utrhne si nohu, nebo se špatně svlékne. Občas se stane že se zavěsí moc nízko, např. 20-30 cm nad zemí. V tom případě je lepší opatrně pakobylku vzít za svlečku a přemístit výš. Můžeme ji za část svlečky připíchnout k vyšší větvi. Tento postup lze uplatnit jen v případě že strašilku najdeme ráno na začátku svlékání. Proto je dobré v době předpokládaného dospělostního svleku ráno sledovat insektárium. Mohu potvrdit že tímto se mi podařilo zachránit samici bez jakékoliv újmy.
Vhodné je insektárium s vlhčím režimem. Rosit nejlépe jednou denně navečer. Zároveň by měl být dostatečně odvětrávané, aby se zabránilo vzniku plísní.
Tyto pakobylky jsou velmi náchylné na padání nohou. Hlavně u mladých nymf padají při nesprávné manipulaci nohy velmi často. Proto je opravdu důležité dávat si pozor a omezit manipulaci co nejvíce. V literatuře se uvádí že mohou žít i jen s dvěma nohama. Tuto informaci nemohu potvrdit ani vyvrátit.

Obsahově zpracoval: Marek Nohejl





 


© 2001-2009